Mi alapján alakulhat egy-egy részvény kibocsátási értéke?

randomcapital.hu

Mit jelent egy részvény kibocsátási értéke, illetve mi alapján alakulhat ki egyáltalán ez az érték? Miben rejlik a részvények lényege, és milyen egyéb értékeket célszerű ismerni velük kapcsolatban?

Ezeken a kérdéseken megyünk végig szép sorban a bejegyzés keretei között. Nem titkolt szándékunk segítséget és támpontot nyújtani ahhoz, hogy a későbbiek során minél tudatosabb módon történhessen a részvényekkel való kereskedés.

A kibocsátási érték előtt kezdjük azzal, hogy egyáltalán mi az a részvény? 

A részvények kapcsán alapvetően azt érdemes tudni, hogy tulajdonosi jogviszonyt megtestesítő értékpapírnak számítanak. Tehát a részvény olyan értékpapírnak felel meg a gyakorlatban, amely különböző jogokat biztosít a tulajdonosának.

Egyrészt jelentheti a részvény birtoklása az úgynevezett szavazati jogot. Vagyis ha részvényt birtoklunk, akkor ezáltal ott lehetünk és szavazhatunk a közgyűléseken. Másrészt olyan részvénytípusok is léteznek, amelyek után osztalék jár.

Magyarul a birtokolt részvények számától függően osztalékot kapunk, tehát részesedésünk lehet a vállalat által termelt nyereségéből. Lényeges kérdés persze, hogy a birtokolt részvényeinkhez milyen értékek köthetők. 

A kibocsátási értéken túl milyen egyéb értékei lehetnek egy részvénynek?

Példának okáért a Random Capital Zrt.-nél számlát nyitva és a segítségükkel kereskedve érdemes tisztában lenni azzal, hogy a különféle részvénytípusoknak több értéke is van, amelyek mindegyikét célszerű figyelembe venni a döntéshozataloknál.

Az egyik legfontosabb fogalom a témakör kapcsán a részvény névértéke. Ez egyébként nem más, mint a részvényen feltüntetett érték, vagyis egy konkrét szám, és a hozzá tartozó pénznem.

Lényege, hogy a részvény tulajdonosa ezzel a pontos összeggel járult hozzá a jegyzett tőkéhez. Ide kötődik egyébként a részvény árfolyamának a meghatározása is. A részvényárfolyam azt az értéket hivatott tükrözni, amin a papírt értékesíteni, vagy alternatív lehetőségként megvásárolni lehet.

Mit jelent a részvény kibocsátási értéke, mi alapján alakulhat ki? 

Ideje rátérnünk a címben feltett kérdésre, vagyis a részvények kibocsátási értékére vonatkozó tudnivalókra. A részvény kibocsátási értéke annak az árnak felel meg, amiért cserébe a szóban forgó értékpapírt a kibocsátás idején megvásárolták.

Egyébként a részvény kibocsátási értéke adott esetben lehet nagyobb, mint a névérték. Ellenben az nem lehet reális forgatókönyv, hogy a kibocsátási érték alacsonyabb legyen a névértékhez viszonyítva.

Ezeket a sajátosságokat célszerű tudni tehát egyrészt a részvények kapcsán, másrészt a kibocsátási érték viszonylatában ahhoz, hogy tudatosan kereskedni tudjunk, és lehetőség szerint nyereségünk keletkezzen az ügyleteken.

Leave a Comment